Ekim 8, 2017

PROJEYE BAKIŞ

Okullar hala 3D yenilikçi teknoloji kullanımının başlangıç evrelerindeler. 3D baskı eğitimim sistemine devrim niteliğinde bir çok yenilik getirebilir. Bunlar,

1) 3D öğretmenlere sınıf içerisinde anlaşılması zor bir konuda özellikle görsel nitelikte öğrencilerin ilgilerini çekmeyi sağlayacak 3 boyutlu yardım materyalleri sağlar.

 

2) 3D baskı öğretmenlere öğrencilerin dikkatini  boyutlu bir görselle kıyaslandığında çok daha büyük seviyelere çıkarma fırsatı verir.

 

3) Modelleme teknolojisi yöntemini kullanmak suretiyle Yaparak yaşayarak öğrenmeyi artırır. Öğrencilerin gerçekçi mini modeller oluşturabilmelerine olanak verir.

 

4) Daha fazla etkileşimi sınıf içi faaliyetler yapılmasını sağlar. Örneğin biyoloji dersinde öğretmenler insan kalbi, başı, gibi 3D baskılar yaparak insan vücudunu öğrencilere anlatabilir.

 

Yukarıdaki avantajlara bakıldığında, 3D Baskı, verimli bir eğitim deneyimin sağlanmasına destek olacak çığır acıcı bir yenilik olma potansiyeline sahip görünmektedir.

 

3D4VET projesinin ana amacı mesleki okullar için eğitimin beş temel ilkesini (ayarlama, strateji, öğrenim çıktıları, ölçme ve doğrulama) içerecek kapsamlı bir 3D modelleme ve eğitim müfredatı oluşturmaktır. 

3D4VET’in hedef grubu meslek öğretmenleri, bilişim, biyomedikal, elektronik, endüstriyel otomasyon, makine, mekatronik ve tasarım bölümlerinin eğitimcileridir.

 

Son Yararlanıcılar,

1) Mesleki eğitim eğitmenleri (Mesleki eğitim öğretmenleri, mesleki yüksek okul eğitmenleri, yetişkin eğitim merkezi eğitmenleri, endüstriyel kurumların yetkili eğiticileri)

 

2) Mesleki okul ve yüksekokulların öğrencileri (Bilişim, Biyomedikal, Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Makine, Mekatronik, Tasarım bölümleri)

 

3) 3D tasarım, modelleme ve baskı teknolojisine ilgi duyan ve öğrenmek isteyen bireysel öğreniciler. 

 

3D4VET Projesi’nin Amaçları:

 

  • Mesleki eğitim kurumları için ECVET prensipleri doğrultusunda 3D modelleme ve eğitim müfredatı hazırlamak.

 

  • Hazırlanan materyallere göre Türkiye’de, Portekiz’de, Sırbistan’da ve İngiltere’de çeşitli pilot eğitimler düzenlemek (en az 200 mesleki öğretmeni, yüksek okul eğitimcisini, yetişkin eğitim merkezi eğitmenini, endüstriyel kurumların yetkili eğiticisini içeren) 

 

  • Sektörlerin gelecek ihtiyaçlarını önceden görerek ve tanımlayarak CEDEFOP konusunda destek ve farkınalığın büyümesini desteklemek.

 

  • Kullanılabilir ve sürdürülebilir bir proje çıktısı olarak, Bilişim, Biyomedikal, Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Makine, Mekatronik, Tasarım bölümleriinden mesleki öğretmenler için kullanışlı bir 3D4VET kullanım kılavuzu hazırlamak. Bu sayede projenin bitiminden sonra da kullanılabilir, ücretsiz bir kaynak sağlamak.

 

  • Türkiye, Portekiz, Sırbistan ve İngiltere’de ilan edilen eğitim kalitesinin güvenilir bir şekilde teyit edilmesini sağlayacak bir kalite ölçme mekanizmasının (EQAVET kontrol aracı) genişletilmesi ve uyarlanması.

 

  • Mesleki eğitim öğrencileri için 3D tasarım, modelleme ve baskı hizmetleri sunarak bir AB protfolyosu oluşturmak.

 

  • 3D modelleme ve eğitim müfredatının akreditasyonu için fırsatları ve işlem prosedürlerini araştırmak.

 

  • Piyasanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Avrupa 2020 mesleki yeteneklerin gelişiminin önceliğini desteklemek.